Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto valitaan valeilla joka neljäs vuosi. Kunnanvaltuustossa on 13 jäsentä. Nykyinen toimikausi on vuodet 2021-2025 (valtuustokausi 1.8.2021-31.5.2025). Valtuuston kokoukset ovat julkisia, jollei kokouksessa käsitellä asiaa tai asiakirjaa, joka on lailla säädetty salassa pidettäväksi. Valtuusto kokoontuu kunnanviraston valtuustosalissa osoitteessa Kauppakuja 2 A. Kutsu valtuuston kokoukseen julkaistaan kunnan verkkosivuilla  www.savukoski.fi ja sähköisellä ilmoitustaululla. Lisäksi ilmoitus valtuuston kokouksesta julkaistaan kunnan ilmoituslehdessä.

Esityslistat ja pöytäkirjat

 

Puheenjohtajat

Puheenjohtaja

Kilpimaa Kari, Kokoomus
kari.kilpimaa@savukoski.fi

 

I Varapuheenjohtaja

Kelloniemi Marja-Liisa, Keskusta
marja-liisa.kelloniemi@savukoski.fi

II Varapuheenjohtaja

Halonen Jouni, Keskusta
jouni.halonen@savukoski.fi

Kunnanvaltuuston jäsenet

Aaltonen Reija, Kokoomus
reija.aaltonen@savukoski.fi

Huttunen Jari, Vasemmistoliitto
jari.huttunen@savukoski.fi

Parkkima Jenna, Keskusta
jenna.parkkima@savukoski.fi

Savukoski Jouko, Keskusta
jouko.savukoski@savukoski.fi

Alatalo Juha, Perussuomalaiset
juha.alatalo@savukoski.fi

Kuosku Sari, Keskusta
sari.kuosku@savukoski.fi

Peltoniemi Helena, Keskusta
helena.peltoniemi@savukoski.fi

Hietanen Jan, Perussuomalaiset
jan.hietanen@savukoski.fi

Orava Eeva, Kokoomus
eeva.orava@savukoski.fi

Pulska Tiina, Kokoomus
tiina.pulska@savukoski.fi

Varavaltuutetut

Keskusta

Leppäjärvi Ilkka

Puska Ari Veikko

Korhonen Jarmo

Pulska Petteri

Körkkö Teuvo

Körkkö Samuli

Kokoomus

Marjala Jani-Petri

Kilpimaa Mikko

Lakela Juhani

Anttonen Marja

Perussuomalaiset

Luosujärvi Jarmo

Karjalainen Sirkka-Liisa

Vasemmistoliitto

Ahola Merja

Luiro Veli-Martti